Utíkají vám novinky?
Přihlaste se k odběru a budete je mít jako první
Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
Oobah mluvil o svých 3 úspěšných pokusech, jak se dostat na vrchol v různých odvětvích. Všechno u něho začalo, když si z legrace založil fake profil restaurace na Trip Advisoru, která se díky fake reviews dostala na 1. místo z cca 18 000 restaurací v Londýně. Ukázal tak sílu reviews, kterým lidé slepě věří, i když nejsou založená na faktech. V digitálním světě se toho dá velmi dobře využít. Pokud vás tento příběh zajímá více, doporučujeme kouknout na video, kde Oobah popisuje, jak se se svou restaurací dostal na 1. místo v Londýně.
Dalším jeho úspěšným pokusem bylo vydávání se za módního návrháře Giorgia Pevianiho. Vytvořil si web, vizitky a odletěl na fashion week do Francie, kde přesvědčil celebrity a influencery, aby propagovali jeho značku. Lidé opravdu začali jezdit do Londýna a jeho značku kupovat. Nakonec Oobah nalezl pravého Giorgia Pevianiho, předal mu web, vše mu vysvětlil a on tak mohl vesele dál pokračovat.
Dalším jeho pokusem bylo, že za sebe našel dvojníky do televizních rozhovorů po celém světě. Nikdo si ani nevšiml, že to není opravdu on, i když s ním už jednou interview měli.
Vitaly, Creative lead and Co-founder Smashing Magazine, předvedl perfektní prezentaci. Mluvil o GDPR a proč není tak špatné, jak si spousta lidí myslí. Nakousl témata jako AdBlock a zvukové signály z našich telefonů, které jsou využívány pro marketing (např. Facebook).
Mluvil o tom, že když dnes chcete navštívit nějaký web, musíte bojovat proti množství formulářů, pop-up oknům a nekonečným marketingovým sdělením. To všechno ve jménu sběru dat o návštěvnících webů a e-shopů.
Soukromí uživatelů je na prvním místě. Myslete na to, když tvoříte svůj web nebo aplikaci. Ty by v základu neměly sbírat žádná zbytečná, nepotřebná data o uživatelích. Sbírejte jen data, která potřebujete k běhu webu. Důkazem po rostoucí touze po soukromí je i častější používání AdBlocku, zejména ve skupině 16-26 let.
Přednáška Inny (User-centered Growth Expert a Co-founder @Retention Design) byla zaměřena na to, jak pracovat s novými uživateli webů/e-shopů. Inna nám ukázala, jak se u ní ve firmě poučili z toho, když se slepě zaměřili čistě na nové prvně nakupující uživatele a nic dalšího už neřešili.
Lidem byste však vždycky měli nabídnout něco víc. Pracovat s nimi z dlouhodobého hlediska. Je dobré celý proces rozdělit do několika milníků. Cílem by měla být návratnost investic.
Přednáška Jana, Lead Product Deisgner Trainline, a Christiana, Founding Partner Sword & Stone, byla o tom, jak se světy designu a brandbuildingu propojují a navzájem se dostávají do střetu. Jednou z hlavních myšlenek bylo, že brand a design by si měly navzájem pomáhat a nemělo by se na ně v konečném důsledku koukat odděleně. Přeci jenom tyto disciplíny mají ve spoustě věcech hodně společného.
Rebranding dnes neznamená jenom změnu fontu nebo loga. Vaši zákazníci musí cítit přidanou hodnotu. Přece jenom značka Nike také není jenom font a nějaký klikyhák, skrývá se za ní mnohem víc. Dejte uživatelům důvod, proč by měli být právě k vám loajální a odlište se od konkurence. Zároveň nečekejte, že když zkopírujete řešení, nebo použijete „krabicové“ řešení, které bude prakticky stejné jako u vaší konkurence, že dosáhnete úspěchu. Spíše naopak - zapadnete.
Závěrečná přednáška prvního dne WebExpa 2019. Vitaly mluvil o tom, jak jsou v dnešní době řešení webů a e-shopů stejná. Jak se vše drží podobného designu, vycházejí ze stejných šablon a best practices, a tím pádem nevynikají. Neměli bychom se bát odlišit se a experimentovat s designem. Samozřejmě ale musíme mít na mysli funkčnost pro uživatele.
„If we want to stand out - to outperform our competitors - we need to delight customers with a remarkable design and a unique, charming personality. Be slow and mindful. With an unprecedented attention to detail...“
Experimentujte a snažte se být v designu odlišní. Nemusí to nezbytně znamenat, že celý váš web/e-shop musí vypadat jako omalovánky. Stačí 1 až 2 unikátní prvky, tak abyste se odlišili. Dokáže to udělat zázraky, budete zapamatovatelnější.
Joe mluvil hlavně o tom, jak je pro UX designery těžké prosadit se. Jak je někdy dobré „vykašlat“ se na tradiční osvědčené přístupy a zvolit jinou cestu k vysvětlení a dosažení svých cílů v rámci firmy. Společnosti a lidé ve vedení často ani netuší co UX je, co vše to obnáší a už vůbec nevidí do práce UX designerů. Důvody, proč se to nedaří ve firmách vysvětlit či prosadit, vidí na obou stranách, ale z velké části na UX designerech, kteří nevědí, jak problematiku vysvětlit. Používají odborné fráze, kterým rozumí jenom oni. Joe nám ukázal, že dle něho je UX založené na hodnotě. V momentě, co tuto hodnotu vidí zákazník, těží z ní i sama společnost.
Jessica nám ve své prezentaci prozradila 4 tipy, díky kterým dokáže být StoryTelling (vyprávění příběhu) mocný nástroj marketingu. Řekla nám také, jaké osvědčené metody používá.
V prezentaci Bessie jsme nahlédli do Číny. Co se marketingu týče, je to svět neskutečných možností, s minimem limitů pro sběr dat o uživatelích. Bessie nám popsala ekosystém čínského online světa. Čína má za cíl stát se do roku 2030 celosvětovým leadrem v oblasti umělé inteligence (AI).
Pověděla nám o super aplikaci Weechat, která je kombinací nesčetně mnoha aplikací (Facebook, Instagram, Dámejídlo, Reference, platby v restauracích, platby za služby, objednávky atd.) a jak se prakticky dá všechno dělat přes aplikaci. Čína hledá developery, jak domácí, tak zahraniční, aby tohoto cíle dosáhla. V porovnání se zbytkem světa jsou možnosti marketingu v Číně nesrovnatelné.
WebExpo jako konferenci určitě doporučuji všem, co se pohybují okolo webů, e-shopů a aplikací. Ať už je to developer, designer, markeťák nebo projektový manager. Už to zdaleka není konference jen pro designery a developery, na své si zde přijde každý, kdo se o problematiku webů, e-shopů a aplikací zajímá.
Účastí si minimálně rozšíříte své obzory a zjistíte přesahy do ostatních disciplín, uvědomíte si, jak je vše provázané. Už teď se těším na další ročník a WebExpo jako takové mohu jenom doporučit!
Daniel Papež
Specialista online marketingu
Daniel nasbíral velké množství zkušeností ještě před nástupem do eBRÁNY. Pracoval jako specialista v módním odvětví, kde byly jeho pracovní náplní výkonnostní a YouTube kampaně. V současnosti je Dan specialistou online marketingu. Pod palcem má správu internetového marketingu od dílčích činností až po komplexní správu včetně určování strategií a plánů. Výkonnostní kampaně jsou stále jeho oblíbenou specializací. Postupně však proniká i do dalších oblastí IM, kde se mu daří posouvat kupředu nejenom sebe, ale i klienty. A to hlavně v oblasti SEO a UX.