Upravit stránku

Nepodceňujte texty pre slovenskú verziu webu

Máte slovenskú odnož webu a myslíte si, že je rovnako dokonalá, ako česká verzia? V mnohých prípadoch to tak nie je, ale malou úpravou by mohlo byť. Práve preto sme tu my, aby sme Vám pomohli.

Často sa stáva, že chcete expandovať na slovenský trh, a tak si urobíte odnož webu, nejako zabezpečíte texty, výdajňu a už čakáte na zisky. Avšak je všetko naozaj tak super, ako si myslíte? Nie zriedkavo je kvalita textov na veľmi zlej úrovni a možno ani ten Váš web nebude výnimkou. Nechajte si preto radšej skontrolovať texty odborníkmi a predíďte zbytočným stratám.

Istotne poznáte ten pocit, keď si len tak prechádzate internetové stránky najrôznejších produktov a zrazu vás nejaký z nich zaujme. Otvoríte si ho a začnete si napríklad čítať popis, čo všetko daný produkt alebo služba obsahuje. No v tom zrazu narazíte na chybu. A hneď vedľa ďalšia. Dokonca hrúbka! V momente Vás to úplne odrádza a opúšťate web bez toho, aby ste urobili akúkoľvek konverziu. Veď prečo by ste mali veriť webu, ktorý si ani nevie skontrolovať, či správne napísať svoje texty.

Práve ste úplne zbytočne prišli o potenciálneho zákazníka. A prečo? Kvôli chybe, ktorú môžete veľmi rýchlo a jednoducho odstrániť. Keď ste vytvárali slovenskú mutáciu, chceli ste ju mať rýchlo hotovú, tak vám ju napísal nejaký kolega, ktorý má za ženu Slovenku, alebo nejaký študent, ktorého ste zohnali cez známeho. Vy ste boli spokojný, že ste to mali rýchlo a relatívne za málo peňazí. Avšak nezabúdajte, že na kvalite textu záleží. A ten Vám dodá jedine rodený slovenský hovorca, ktorý sa zaoberá textami.

Chyby, ktoré odrádzajú...

Ako som už spomínal vyššie, chyby odrádzajú a viacerí z vás s tým už možno majú skúsenosti. Pokiaľ nie, predvediem Vám niekoľko príkladov, ako by to asi nemalo vyzerať.

  • Slovo „prádlo.“ Slováci si síce zvykli na toto slovo a využívajú ho veľmi často, ale nie je spisovné. A viete, aká puntičkárska je dnešná internetová populácia. Takýchto slov (Čechizmov) sa na Slovensku používa mnoho, avšak po správnosti by mali byť texty gramaticky korektné.
  • „Úvodnú stránku a hlavné kategórie mám otextované/preložené, zvyšok nie je podstatný...“ Omyl! Nezabúdajte, že každý návštevník hľadá na Vašich stránkach niečo iné. Preto je dobré mať správne texty pri všetkých kategóriách. Ak využívate napríklad platenú PPC reklamu, návštevník sa dostane priamo na položku, ktorá je v inzeráte, takže preskočí správne napísanú úvodnú stránku a ide rovno na tú „zlú“.
  • „Náušnice do spoločnosti alebo na každodennom nosení...“ Fajn, mám slovenské texty, ale sú naozaj dobre? Na 90 % je isté, že ak Vám texty písal Čech, ktorý si myslí, že vie po slovensky, alebo využil služby Google translate, nebudú správne. Aj keď sa Vám môže zdať reč podobná, gramatika je v niektorých prípadoch dosť odlišná. A nie len gramatika, ale taktiež štylizácia.

Prečo si nechať svoje texty skontrolovať

Úplne postačí uviesť dva hlavné dôvody, prečo by ste mali využiť našu mimoriadnu letnú akciu na kontrolu a prípadnú korekciu textov na Vašich slovenských mutáciách webov.

  • Slováci sú na svoju reč veľmi hrdí a aj keď sa to niekedy nezdá, sú dosť hákliví na gramatiku. Keď už im teda chcete ponúknuť Vaše produkty na slovenskej verzii webu, mali by byť všetky texty v poriadku. Nezabúdajte, že návštevník, ktorý odíde znechutený z Vašej stránky kvôli chybným textom, bude tento zážitok zdieľať so svojimi blízkymi. Takže už neprichádzate len o jedného, ale povedzme o 15 nových zákazníkov.
  • Aj keď niektorí mudrci tvrdia, že je SEO mŕtve, mnoho odborníkov by Vám povedalo presný opak. A vyhľadávače si na texty dosť potrpia. Pokiaľ máte napríklad nastavenú PPC reklamu a v nej texty, ktoré sa však budú biť s textami, ktoré máte na webe, môže Vás Google zbytočne penalizovať. A nejde len o platenú reklamu. Vyhľadávače majú celkovo radi gramaticky a štylisticky správne texty. Vďaka vhodným textom sa teda môžete v organickom vyhľadávaní posunúť o nejaké to miestečko hore.
Štylisticky a gramaticky správne texty sú základom pre úspešný obchod!

Na záver veľká bomba?

Kdeže. Všetko podstatné už viete. Pokiaľ teda nechcete prísť o potenciálnych zákazníkov kvôli úplnej banalite, akou sú nesprávne texty, ozvite sa nám a my pre Vás vytvoríme ponuku ušitú na mieru.

Nahoru